zwiedzanie Opola

Zwiedzanie Opola – co zobaczyć poza Festiwalem Piosenki?

Opole, jak chyba większości Polaków, kojarzyło mi się do tej pory wyłącznie z Festiwalem Piosenki. Kiedy jednak wczytałem się w historię tego pięknego miasta i jego zabytki stwierdziłem, że Opole może być dobrym punktem kolejnej wyprawy z Maćkiem! Jak zaplanować zwiedzanie Opola i dokąd można się tam wybrać? Spróbuję Cię zainspirować do podróży w ten malowniczy zakątek Polski.

Parę słów na temat Opola

Słyszałem, że bez rynku, rzeki i kilkusetletniej historii nie ma prawdziwego miasta. Opole spełnia te trzy punkty wręcz perfekcyjnie! Pierwsze, co rzuca się w oczy, to urocze i malownicze kamieniczki. Zauważyłem na zdjęciach, że część z budynków została zachowana w formie jeszcze z czasów średniowiecza. Wyczytałem jednak, że większość z nich zniszczono w końcówce II Wojny Światowej – a miasto zadbało o to, by odbudować większość kamienic. Właśnie dzięki temu zachowały one swój dawny, jeszcze przedwojenny klimat. Jak na prawdziwe miasto przystało, w środku rynku dumnie króluje nad kamieniczkami zabytkowa wieża ratuszowa – codziennie grają z niej hejnał miasta.

Opole pełne jest nie tylko restauracji i przyjemnych knajpek, ale też nosi wiele śladów historii! A, jak dobrze wiesz, razem z moim Synem uwielbiamy poznawać przeszłość polskich miast. Postanowiłem więc, że kolejna nasza wyprawa będzie miała miejsce właśnie w Opolu.

panorama opola.
Opole nazywane jest miastem mostów

Co można zobaczyć na opolskim rynku?

Oczywiście, rynek w Opolu to miejsce, od którego należałoby rozpocząć zwiedzanie miasta. Ponoć od XIII wieku niewiele się tu zmieniło zwłaszcza, jeżeli chodzi o układ Starówki. Spektakularne i malownicze kamieniczki ciekawie kontrastują z Ratuszem, który zdaje się górować nad całym Starym Miastem. Na samym Rynku znaleźć można m.in. chodnik w formie gwiazd. To tam znajdują się nazwiska piosenkarzy, którzy wyróżnili się na Festiwalu Piosenki w Opolu. To nic innego, jak dobrze znana z telewizji Aleja Gwiazd!

Niedaleko niej znajduje się m.in. Katedra św. Krzyża, a także Kościół Na Górce i Kościół Franciszkanów – to trzy popularne kościoły, jakie są najczęściej fotografowane w całym Opolu. Znajduje się tu również Wieża Piastowska, która jest pozostałością po Zamku Piastowskim. Stanowi ona jeden z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce, ale też jest symbolem całego województwa. Zwiedzać wieżę możecie od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00 oraz w soboty i niedziele od 11:00 do 16:00Normalny bilet kosztuje 10 zł, z kolei ulgowy 6 zł.

opole rynek
Na rynku można podziwiać ciekawe pomniki.

Idziemy na „Zielone Płuca” czyli Wyspę Bolko!

Wyspa Bolko to jedno z najbardziej popularnych miejsc w całym Opolu. Zwana jest przez miejscowych „Zielonymi Płucami”, bo właśnie tu znajduje się najwięcej zielonych terenów w mieście. Mieszkańcy chadzają tu na spacery czy zwykły wypoczynek po pracy. Lubimy przyrodę, więc wizyta na Wyspie Bolko jest dla nas obowiązkowa. Co ciekawe, na wyspę można dotrzeć z trzech różnych kierunków:

  • od Wyspy Pasieki – można tędy wejść mostem dla pieszych,
  • od Wójtowej Wsi – droga dla zmotoryzowanych, wzdłuż Kanału Ulgi (dalej jest parking, gdzie można zostawić samochód),
  • wzdłuż wału, przy rzece Odra – najbardziej popularna trasa.

Sama Wyspa Bolko jest niezwykle malownicza. Kiedy pokazałem zdjęcia wyspy mój Syn stwierdził, że musimy zobaczyć te „Zielone Płuca”. Na pewno wypoczniemy tam w cieniu drzew, przyjrzymy się opolskiej przyrodzie i może nawet znajdziemy chwilę na piknik? Słyszałem, że popularnym mieszkańcem Wyspy Bolko jest… 400-letni Dąb Piastowski! Jesteśmy ciekawi, jak zachowało się to kilkusetletnie drzewo. Być może uda nam się odpocząć w jego cieniu?

Opolskie Zoo

Będąc na wyspie po prostu nie możemy pominąć słynnego Opolskiego Zoo. To jedna z bardziej znanych i cenionych atrakcji miasta, jaka przyciąga rzesze turystów nie tylko z całej Polski, ale także naszych bliskich sąsiadów zza granicy. Obszar zoo to aż 30,31 ha i 1500 różnego rodzaju zwierząt, które go zamieszkują. Maciek lubi obserwować życie zwierząt, więc z całą pewnością wybierzemy się tam już z samego rana, kiedy jeszcze nie będzie tłumów. Z resztą podobne atrakcje można odwiedzić w Elblągu czy Zamościu. Zależy nam szczególnie na tym, żeby przyjrzeć się wybiegom dla gibonów i pawilonowi małp. Im wcześniej się wybierzemy, tym będziemy mieć większe szanse na lepsze zdjęcia! Zoo w Opolu czynne jest codziennie od 10:00 do 18:00. Normalny bilet to koszt 22 zł, a za bilet ulgowy trzeba zapłacić 15 złBezpłatnie mogą wejść dzieci do lat 3.

Zoo w Opolu czynne jest codziennie od 10:00 do 18:00. Normalny bilet to koszt 22 zł, a za bilet ulgowy trzeba zapłacić 15 złBezpłatnie mogą wejść dzieci do lat 3.

zwiedzanie Opola
Zwiedzanie Opola warto rozpocząć od starego miasta

Wędrówka wzdłuż Odry

Swój bardzo tajemniczy i interesujący klimat miasto zawdzięcza nie tylko Wyspie Bolko i zabytkowym kamienicom, ale też… położeniu nad rzeką Odra. Właśnie dlatego będę chciał wybrać się z moim Synem na spacer wzdłuż Odry, najlepiej w okolicy kanału Młynówki. Słyszałem, że najpiękniej jest tuż nad starym korytem rzeki, ponieważ nabrzeże zostało tam całkowicie odnowione. Jeżeli zmęczy nas zwiedzanie Opola i będziemy chcieli odpocząć, zawsze będziemy mogli zatrzymać się na chwilę i przycupnąć na jednej z ławeczek, aby podziwiać wybrzeże.

Tym, co urzekło mnie na nadodrzańskich zdjęciach Opola, są mosty. Chyba najciekawszym z nich jest Most Groszowy – przez mieszkańców zwany jest on jednak Mostem Miłości. Co ciekawe, dawniej należało tu zapłacić grosik, żeby w ogóle tędy przejść. Dzisiaj mostem rządzą zakochani, którzy (podobnie, jak np. we Wrocławiu) wieszają na nim kłódki z wyznaniami miłości bądź swoimi inicjałami. Mój Syn ciekawy jest, jak kłódki wyglądają od strony… wody. Dlatego też, jeżeli zdążymy, wybierzemy się na rejs po Młynówce. Taka wyprawa trwa ok. 45 minut, a historia opowiedziana przez kapitana wydaje się nam szalenie ciekawą opcją.

Zwiedzanie Opola od strony… śpiewającej

Oczywiście, wypada wybrać się do miejsca, z którym Opole kojarzy się nam wszystkim chyba najbardziej. Dlatego też udamy się z moim Synem do Amfiteatru Tysiąclecia, w którym od 1963 roku odbywa się coroczny Festiwal Piosenki Polskiej. Oczywiście, w tym miejscu cały czas odbywają się jakieś koncerty czy przedstawienia – może akurat trafimy na jedno z nich? Niedaleko stąd znajduje się również Muzeum Polskiej Piosenki, które jest… jedynym takim w Polsce. W tym miejscu można wysłuchać bowiem utworów polskich artystów, a także obejrzeć klipy czy wywiady z nimi. Muzeum jest czynne codziennie (oprócz poniedziałków) od 10:00 do 18:00.Normalny bilet kosztuje 17 zł, a ulgowy to cena 13 zł.

opole nocą.
Warto przeznaczyć też parę chwil na zwiedzanie Opola nocą.

Wizyta w Muzeum Wsi Opolskiej

Naszym ostatnim przystankiem będzie Muzeum Wsi Opolskiej, jakie stanowi wyjątkową atrakcję miasta. Zgromadzono tu budynki podzielone na aż 9 zagród. Znajduje się tu sporo unikatowych obiektów (jak szkoła, wieża, karczma, wiatraki czy kuźnia), malownicza przyroda i przestrzeń do spacerowania. Właśnie tutaj zamierzamy zaczerpnąć nieco świeżego powietrza przed powrotem do domu. Tym, co nas interesuje najbardziej, są zabytki drewnianej architektury Opolszczyzny (jak dwa wiatraki) oraz 24 obiekty, jakie można tu zwiedzić sezonie, wchodząc do środka. 

Poza sezonem Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 15:00. Z kolei godziny zwiedzania w sezonie (od połowy kwietnia do połowy października) to 10:00 – 15:00 w poniedziałki10:00 – 17:00 od wtorku do piątku 10:00 – 18:00 w weekendy. Należy przy tym pamiętać, że poza sezonem nie można zwiedzać wnętrz zabytkowych obiektów, a jedynie tereny parkowe! Za to w sezonie można zobaczyć całą ekspozycję – zarówno stałą, jak i czasowe wystawy. Wówczas można też udać się na zwiedzanie terenu Muzeum z wykwalifikowanym przewodnikiem.

Wstęp do muzeum w roku kalendarzowym jest bezpłatny jedynie w poniedziałki. Cena poza sezonem to 3 zł (normalny) i 1 zł (ulgowy), z kolei w sezonie wzrasta do 12 zł (normalny) i 6 zł(ulgowy). Dzieci w wieku przedszkolnym mogą zwiedzać Muzeum w cenie 1 zł.

Czy warto jechać do Opola?

Oczywiście, że tak! Znajduje się tu jak widzisz nie tylko wiele ciekawych zabytków, ale też wspaniałe miejsca otoczone spektakularną przyrodą. Jeżeli nie masz planu na weekendowy wyjazd z dzieckiem, zaplanuj właśnie zwiedzanie Opola. Ja z Maćkiem na pewno wybierzemy się tam w niedługim czasie.

Byłeś kiedyś w Opolu? Może znasz miejsca, jakie moglibyśmy jeszcze zobaczyć tam z moim Synem?

Proszę poczekaj...
Podobne wpisy