Co warto zobaczyć w Gdyni?

Gdynia jest miastem, które warto odwiedzić o każdej porze roku. Piękno tego wyjątkowego miejsca na mapie Polski nie ukazuje się jednak wyłącznie latem. Nawet zimą czeka tu na każdego wiele atrakcji, pozwalających spędzić czas miło i rodzinnie. Uważam, że Gdynia to dobre miejsce na wspólną wyprawę z dzieckiem lub dziećmi. My wybraliśmy się tu z Maćkiem w zeszłym roku. Taki męski wyjazd, wyprawa Taty i Syna. Co tu robiliśmy? Zainspiruj się i sprawdź co warto zobaczyć w Gdyni.

Gdynia – miasto morza, mew i słonej wody

Ciężko uwierzyć w to, że Gdynia była kiedyś biedną i niemal nic nie znaczącą rybacką wsią województwa pomorskiego. Albowiem obecnie jest to nowoczesne i bardzo szybko rozwijające się miasto, słynące ze swojej historii na całą Polskę. To jeden z najważniejszych ośrodków gospodarki morskiej w naszym kraju, a także centrum nauki i szkolnictwa wyższego. Największe atrakcje miasta przyciągają turystów nie tylko z różnych zakątków Polski, ale i całego świata. Skuszeni tutejszą przyrodą i licznymi formami atrakcji, przyjechaliśmy tu z Maćkiem na zeszłoroczny weekend majowy.

Postanowiliśmy na własne oczy zobaczyć miejsca, z jakich obecnie słynie cała Gdynia. Na każdym kroku towarzyszyły nam mewy, widok statków i pięknego morza – „Bałtyczku, naszego Bałtyczku!”, jak to ujął mój Syn.

Klif w Gdyni Orłowie wygląda bajecznie szczególnie w słoneczne dni – piękna polska przyroda

Tata i Syn w Centrum Nauki Experyment

Na początku naszej wyprawy udaliśmy się do popularnego Centrum Nauki Experyment (ul. Aleja Zwycięstwa 96/98). Lubimy się uczyć, a nauka podczas podróżowania przyswaja się najlepiej. Uznaliśmy z Maćkiem, że będzie to dobry sposób na spędzenie deszczowego dnia, który zastał nas w Gdyni w pierwszy dzień wycieczki.

Zadaniem Centrum Nauki jest wspierać innowacje, popularyzować naukę i pobudzać kreatywność – a już zwłaszcza u tych najmłodszych. Jest to możliwe dzięki licznym wystawom, jakie mieszczą się w budynku. Przedstawiają one bardzo zaskakujące zjawiska, jakie otaczają nas na co dzień. Mało tego, podczas prezentacji można samodzielnie… poeksperymentować. Jak sama nazwa “Centrum Nauki” wskazuje.

My skupiliśmy się na kilku z nich:

  • Hydroświat– Maciek dowiedział się dzięki niej, jak działa tama i śruba Archimedesa. Właśnie tutaj stworzyliśmy razem dwumetrowy wir wodny!
  • Drzewo Życia– dzięki tej wystawie poznaliśmy życie zwierząt z dawnych czasów, a także doświadczyliśmy na własnej skórze trzęsienia ziemi. Niewiarygodne przeżycie, byliśmy pod ogromnym wrażeniem.
  • Niewidoczne siły – prawa fizyki naprawdę działają! Maciek i ja sprawdziliśmy tu, czy możemy podnieść samochód jedną ręką. Jak myślisz, daliśmy radę?
  • Akcja: człowiek – dzięki tej wystawie mój Syn miał możliwość znalezienia się w środku ludzkiego serca i przeprowadzenia wirtualnej operacji. A ja dowiedziałem się, jak będę wyglądać za 30 lat. Do tej pory mam mieszane odczucia.
  • Wirtualny świat wynalazków Leonarda da Vinci – wspaniała okazja do poznania dzieł mistrza, o których opowiadał… on sam!
Centrum Nauki Experyment w Gdyni – moc wrażeń dla małych i dużych

Centrum Nauki Experyment – informacje praktyczne

Warto tak zorganizować sobie czas, by poświęcić na zwiedzanie obiektu przynajmniej 3 godziny. Budynek otwarty jest od wtorku do piątku w godzinach 9:00 – 18:00. Z kolei od soboty do niedzieli godziny otwarcia to: 10:00 – 19:00. Byliśmy tam w piątek i było naprawdę sporo ludzi. Jeżeli tylko masz możliwość, lepiej poświęcić czas na zwiedzanie obiektu w dni powszednie. Wówczas dostępność niektórych wystaw będzie zdecydowanie większa i prościej będzie przeprowadzać eksperymenty.

Możesz zakupić bilet wcześniej, z maksymalnie tygodniowym wyprzedzeniem, na tej stronie internetowej. Rezerwując bilety internetowo masz 1 godzinę czasu, aby opłacić bilety. Oczywiście, bilety można zakupić też na miejscu, w kasie. Jednak wtedy nie będzie gwarancji, że Ty i dziecko dostaniecie wolne miejsce na interesującą Was wystawę. Bilet normalny to koszt 20 zł, a bilet dla dzieci powyżej 2 lat(a także młodzieży uczącej się do 26 roku życia i seniorów powyżej 65 lat) to cena 12 złDzieciom poniżej 2 roku życia przysługuje bezpłatny wstęp na każdą wystawę. Taki sam bilet dotyczy osób z niepełnosprawnością oraz ich jednego opiekuna. Możecie również kupić bilet rodzinny, zaczynający się od 50 zł w górę (za 2 rodziców + 1 dziecko).

Warto zobaczyć w Gdyni historię na Okręcie – Muzeum ORP „Błyskawica”

Mój Syn interesuje się nie tylko samochodami, ale też innymi pojazdami. Zanim wybraliśmy się razem do Gdyni, pokazałem mu zdjęcie najbardziej znanego okrętu wojennego w Polsce, „Błyskawicy”. – Tato, muszę ją zobaczyć! – po tych słowach Maćka wiedziałem, że wizyta na okręcie będzie koniecznością. Ucieszyłem się, bo obiekt wiąże się z historią polskiej Marynarki Wojennej. Zależało mi na tym, aby zaszczepić w moim Synu zainteresowanie przeszłością naszego kraju. Zwłaszcza, że historia mocno powiązana jest przecież z podróżowaniem – czyli tym, co Tata i Syn lubią najbardziej.

Szybki jak Błyskawica. Muzeum na morzu – to naprawdę warto zobaczyć

Okręt „Błyskawica” okazał się doskonałym miejscem do poznania przeszłości Polski i zdecydowanie jest to miejsce, które warto zobaczyć w Gdyni. Ważne informacje przyswoiliśmy w otoczeniu efektownej maszynerii, jaka na Maćku wywarła naprawdę ogromne wrażenie. Zobaczyliśmy tam podwójne działo przeciwlotnicze, miny morskie, ale też torpedę i zrzutnie bomb głębinowych – właśnie nimi najbardziej zaskoczony był mój Syn. Mieliśmy także okazję zobaczyć radiostację i pomieszczenia mieszkalne, ukryte pod pokładem.

„Błyskawica” to symbol Gdyni, którego nie sposób pominąć podczas podróży w tę część Polski. Pamiętaj jednak, że muzeum zamknięte jest w poniedziałki. Czynnejest natomiast od wtorku do niedzieliw godzinach 10:00 – 12:30 oraz 14:00 – 16:30Normalny bilet to koszt 16 zł, z kolei ulgowy kosztuje 8 zł. Możesz jednak pokusić się o bilet rodzinny, jeżeli podróżujecie w więcej osób – cena 30 zł.

Zwiedzać ten ciekawy obiekt możesz już od 1 maja do 30 września. Zbliża się weekend majowy. Nie masz pomysłu na to, gdzie udać się z dziećmi? Może wybierzesz Gdynię i szalenie ciekawą „Błyskawicę”?

Rezerwat Przyrody Kępa Redłowska

Kiedy pogoda już nieco się poprawiła, w ostatni dzień udaliśmy się z Maćkiem zaobserwować tutejszą przyrodę. Zdecydowanie najlepszym miejscem, gdzie można oglądać gdyńską naturę, jest Rezerwat Przyrody Kępa Redłowska. Nie potrzeba wykupywać tam żadnych biletów, ponieważ obiekt czynny jest całą dobę, w każdym dniu tygodnia i dla każdego bez wyjątku. Postanowiłem, że właśnie tutaj wykażę się swoją wiedzą o przyrodzie i pokażę Maćkowi, jak fascynujący jest ten nasz Bałtyk. Nie mieszkamy blisko morza, więc zawsze za nim tęsknię. Mój Syn również – zwłaszcza, że widział już tę „wielką wodę” dwa razy.

Molo w Gdyni Orłowie

Rezerwat Przyrody znajduje się na granicy dzielnic Orłowa z Redłowem. Cieszyliśmy się, że wyjątkowo dopisała nam pogoda. Długo będziemy wspominać nasze wspólne poranne rozmowy na Molo Orłowo – może nieco mniejszym, niż to w Sopocie, ale za to jak bardzo klimatycznym. Ulokowanych jest tu wiele ławeczek i lampionów, jakie każdego marzyciela zachęcą do zatrzymania się tutaj na rozmyślanie o życiu. Oczywiście, przespacerowaliśmy się z Maćkiem również w okolicy ławeczki Antoniego Suchana – plastyka, jaki związany był dawniej z tym magicznym zakątkiem, mianowicie Skwerem w Orłowie. Maciek był mocno zdziwiony jego postacią siedzącą na ławce.

Między molo a klifem znajduje się także przystań rybacka, jaka doskonale wpisuje się w klimat owego miejsca. Szkoda, że nie mieliśmy okazji do podziwiania wypływających stąd drewnianych kutrów. Za to zjedliśmy przepysznego halibuta z masłem czosnkowym w Tawernie Orłowskiej, znajdującej się tuż przy Domku Żeromskiego. Jak dobrze, że lubimy ryby. Ja jednak bardziej niż mój Syn.

Dlaczego polecamy Gdynię?

Gdynia to zdecydowanie fantastyczne miejsce na północy Polski. Właśnie tu niemal górskie widoki w postaci klifów łączą się ze wzburzonym morzem. Rezerwat Przyrody zachęca do wspólnych spacerów, a w Centrum Nauki Experyment i na okręcie „Błyskawica” można zaczerpnąć solidnej dawki wiedzy o otaczającym nas świecie i historii Polski. To miejsce, w którym zdecydowanie zacieśniają się więzi rodzinne. Zatem właśnie w Gdyni można doskonale połączyć pasję wspólnego podróżowania wraz z nauką. To miasto to więc świetny pomysł na aktywne spędzanie weekendu z dzieckiem lub dziećmi. Czy Gdynia jest na Twojej liście podróży po Polsce? A może znasz jakieś miejsca, które warto zobaczyć w Gdyni?

Jakby atrakcji było Ci mało, zawsze można odwiedzić także inne miasta Trójmiasta. O tym co można robić na przykład w Gdańsku, pisałem już tutaj.

Nasze ulubione zdjęcie:

Słynny pomnik Żagle w Gdyni
Proszę poczekaj...
Podobne wpisy