co zobaczyć w Elblągu

Co zobaczyć w Elblągu?

Słyszałem od znajomych wiele dobrego o Elblągu. Dowiedziałem się, że to miasto w województwie warmińsko-mazurskim położone jest blisko naszego ukochanego… Trójmiasta! Zacząłem więc czytać o Elblągu i stwierdziłem, że musimy z Maćkiem odkryć jego ciekawą historię, by pobudzić naszą wyobraźnię odkrywców. Kolejna misja „Tata i Syn” przed nami! Jedno z najstarszych miast w Polsce. Miasto najniżej położone w Polsce leżące u ujścia rzeki Elbląg i Zalewu Wiślanego. Ma piękny rynek, stare, choć odnowione, kamienice. Co zobaczyć w Elblągu?

Elbląg – ciekawostki

Do Elbląga można dojechać w ok. 40 minut z Gdańska, więc pewnie zajedziemy tam przy okazji odwiedzania Trójmiasta. Pamiętasz naszą przygodę w Gdyni? Elbląg dawniej był ogromnym portem morskim. Znajdował się tam kiedyś też zamek krzyżacki, wcale nie gorszy od tego w Malborku. A ten ostatni naprawdę robi wrażenie. Do tej pory pamiętam ból stóp po prawie 4 godzinnym zwiedzaniu wszystkich jego zakamarków.

Dobre 120 lat temu uruchomiono tu linie tramwajów elektrycznych (co ciekawe wcześniej niż w Gdańsku!), a także do 2011 roku mieścił się w tym mieście największy w Europie… odkryty basen kąpielowy!  Mało tego, Elbląg jako jedyne w Polsce miasto otrzymało prestiżową nagrodę UE za działania na rzecz ochrony środowiska! Choćby dlatego stwierdziliśmy z Maćkiem, że warto będzie sprawdzić klimat Elbląga samodzielnie. Co tam można zobaczyć?

Spacerkiem po Starówce

Starówka to jedno z najważniejszych miejsc w Elblągu, dlatego też będziemy chcieli dokładnie sprawdzić ją z moim Synem. Tym, co wyróżnia Starówkę na tle innych miast, jest wyjątkowa zabudowa i niesamowita… kostka brukowa. Dzięki jej ułożeniu można poczuć klimat dawnego Starego Miasta, a historyczne budynki dodatkowo podkreślają jego urok. Zawsze chcieliśmy poczuć się z Maćkiem, jak mieszkańcy dawnej epoki – myślę więc, że klimat Starówki elbląskiej jak najbardziej nam to umożliwi.

Katedra p.w. św. Mikołaja

Co zobaczyć w Elblągu? Katedrę św. Mikołaja
Wybierzmy się też do Katedry św. Mikołaja

Na pewno udamy się do Katedry, aby zobaczyć ten jeden z najwyższych kościołów w całej Polsce. Wieża wysoka jest na 97 metrów! Dla porównania dodam, że wieża Bazyliki Jasnogórskiej w Częstochowie ma 106 metrów, więc katedra św. Mikołaja robi kolosalne (dosłownie) wrażenie! Bardzo chciałbym zobaczyć gotycką chrzcielnicę z brązu, a także gotycką rzeźbę św. Mikołaja. Słyszałem, że wrażenie robią również drewniane figury apostołów. Z kolei Maciek bardzo chce wejść na taras widokowy – no cóż, mój Syn kocha góry, więc żadne wysokości nie są mu straszne! Punkt widokowy znajduje się dokładnie na szczycie wieży katedry i został udostępniony turystom od 2015 roku.

Na taras można wchodzić w terminie: od 1 maja do 15 października, od wtorku do piątku (godziny 10:00 – 17:00), w sobotę (10:00 – 14:00) lub niedzielę (14:00 – 17:00). Wejście na wieżę zajmuje ok. 20 minut. W poniedziałki taras widokowy jest nieczynny.

Rodzynek architektury

Tuż przy katedrze św. Mikołaja znajduje się historyczna Ścieżka Kościelna, która jest ponoć bardzo urokliwym przesmykiem pomiędzy zabytkowymi kamieniczkami. Taki zabytek jest „rodzynkiem” w całym naszym kraju – dawniej łączył wszystkie kościoły na elbląskiej Starówce, stąd też taka jego nazwa.

Stare Miasto można zobaczyć w Elblągu
Elbląg w drodze na Stare Miasto

Co zobaczyć w Elblągu? Na pewno ratusz!

Wybierzemy się z Maćkiem pod Ratusz Staromiejski, gdzie kiedyś mieściły się sukiennice, a także zbrojownia. Uznałem, że dobrze będzie zatrzymać się również pod Bramą Targową, jaka stanowi dawne obramowanie obronne Starówki – zachowała się bowiem jako jedyna z czterech, jakie kiedyś tu się znajdowały. W środku bramy znajduje się punkt widokowy, skąd oglądać można panoramę Elbląga. Na pewno wizytą właśnie w tym miejscu zakończymy z Maćkiem nasz spacer po Starówce.

Ze Starego Miasta prosto do Muzeum Archeologiczno-Historycznego

Jak już wiesz, uwielbiamy historię! Zatem wizyta w elbląskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym jest dla nas obowiązkowa. Eksponaty, jakie się tu znajdują, pochodzą głównie z badań archeologicznych. Maciek koniecznie chciał zobaczyć najstarsze w Europie okulary w rogowej oprawie („Tato, może są takie same, jak Twoje?”), a także średniowieczną giternę (taki instrument muzyczny) oraz dębową windę z XIII-wieku. Dodam, że te dwa ostatnie eksponaty są jednymi z trzech, jakie zachowały się w całej Europie! Poza tym, z bliska można przyjrzeć się tu również średniowiecznym tablicom wojskowym, a także dawnej ceramice, wyrobom z bursztynu i innym przedmiotom codziennego użytku, jakie służyły niegdyś ludziom.

Muzeum można zwiedzać od 1 października do 31 maja, od wtorku do niedzieli (8:30 – 15:50). Z kolei od 1 czerwca do 30 września zwiedzanie jest w godzinach 10:30 – 17:30. Bilet normalny to koszt 10 zł, zaś ulgowy 8 zł (mowa o standardowym zwiedzaniu). Jeżeli dodatkowo chcesz połączyć zwiedzanie z innymi atrakcjami (np. Escape Room), możesz kupić bilet łączony (3 atrakcje) – kosztuje on odpowiednio 20 zł (normalny) i 17 zł (ulgowy).

Czas na wspólną zabawę czyli Rodzinny Park Rozrywki Nowa Holandia

Oczywiście, uwielbiamy z moim Synem spędzać czas również na zabawie. Dlatego postanowiłem, że wybierzemy się do Rodzinnego Parku Rozrywki Nowa Holandia. Stworzono tutaj zbiorniki wodne, jakie są połączone siecią kanałów na aż 65 hektarach. Mało tego, w parku znajduje się ponad 30 tysięcy drzew, co czyni go miejscem niezwykle przyjaznym dla rodzin z dziećmi. Oczywiście, na pewno wybierzemy się z Maćkiem na zjeżdżalnię Lew Gigant, jaki mierzy 28 metrów i pół metra długości. To największa na świecie nadmuchiwana konstrukcja, jaka została nominowana do wpisu do Księgi Rekordów Guinessa! Mój Syn bardzo chce zobaczyć, jak park wygląda z góry.

Małpi gaj i inne ciekawostki

Na terenie obiektu znajduje się również park linowy, labirynt z przeszkodami (Małpi Gaj), park trampolin czy wielka poducha do skakania, jaka na pewno wyzwoli wiele emocji w każdym dziecku. Odwiedzimy również tunel, w którym można unieść się nad ziemią, kopalnię złota ze swoimi skarbami, tramwaj wodny i zoo, w którym zobaczyć można m.in. osadę Wikingów.

Maciek bardzo chciał ujrzeć również Wyspę Potworów, aby móc podziwiać z bliska Yeti, potwora z Loch Ness czy Wielką Ośmiornicę. Ja z kolei ciekaw jestem Wyspy Iluzji i Wyspy Stonehenge z rekonstrukcją słynnego  kręgu megalitycznego. Na pewno przejdziemy się też do zamku Camelot, by przyjrzeć się komnacie Rycerzy Okrągłego Stołu. Jak to możliwe, że w jednym miejscu jest tak wiele zabawy i… historii? Super atrakcja.

Bilet normalny to koszt 32 zł, ulgowy kosztuje 29 zł, z kolei po 60 roku życia można wejść do parku rozrywki za 19 zł.

Staromiejski ratusz w Elblągu
Staromiejski Ratusz w Elblągu prezentuje się bardzo okazale

Co zobaczyć w Elblągu i dlaczego warto odwiedzić to miasto?

To miasto, które bardzo wyróżnia się na tle innych. Historyczne kamieniczki są niby starodawne, ale jednocześnie… bardzo nowoczesne. Krzykliwość lat 90-tych mocno łączy się ze współczesnymi akcentami sprawiając, że im dłużej przechadza się po tym niezwykłym mieście, tym bardziej można się w nim… zakochać.

Elbląg pełen jest atrakcji związanych z historią, a także pełne aktywności dla najmłodszych. Oczywiście, miasto jest nierozerwalnie związane z rzeką – co zauważymy na pewno podczas naszego spaceru Starówką.

Jeżeli będziemy mieć wystarczająco dużo czasu, na pewno udamy się z Maćkiem na rejs po Kanale Elbląskim. Uważam, że warto będzie wyjechać na weekend do Elbląga, aby zobaczyć to jedno z najstarszych miast w Polsce.

Kanał Elbląski
Kanał Elbląski – sucha pochylnia Jelenie

A czy Ty byłeś kiedyś w Elblągu? Znasz tu miejsca, jakie jeszcze mógłbyś polecić na weekendowe zwiedzanie? Może wiesz, co zobaczyć w Elblągu ponad to na co sam zwróciłem uwagę w tym artykule?

Zwiedzamy Polskę. Na wakacje na weekend. Kiedykolwiek i jakkolwiek. Masz swoje ulubione miejsca? Powiedz, napisz w komentarzu. Na pewno weźmiemy to pod uwagę przy projektowaniu kolejnych wypraw.

co zobaczyć w Elblągu? Flagę!
Flaga Elbląga. Patrzysz i nie masz wątpliwości w jakim Elbląg leży państwie
Proszę poczekaj...
Podobne wpisy