Atrakcyjny weekend z dzieckiem. Jedziemy w Polskę

Zbliża się weekend. Pogoda jest taka, że nie do końca wiadomo czy szykować rowery czy też w pogotowiu mieć przygotowane narty, aby z tzw. przytupem definitywnie na ośnieżonym stoku zakończyć narciarski sezon. A może jednak warto zastanowić się nad wycieczką do któregoś z dużych polskich miast. Tego, które z jakichś powodów lubimy najbardziej. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa mogą być alternatywą dla nas na wspólny atrakcyjny weekend z dzieckiem. Oto nasze, tzn. moje i mojego Syna, propozycje miejsc wartych odwiedzenia podczas weekendowego wyjazdu z dzieckiem.

Wrocław – ZOO i afrykarium

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że ogrody zoologiczne przez cały rok w zasadzie pracują pełną parą, a zwierzęta nie zapadają w większości w sen zimowy. Wrocławskie ZOO to obecnie najstarszy tego rodzaju obiekt w Polsce. Otwarto je w 1865 roku. Przy okazji zapytam – czy pamiętasz może cykle programów poświęconych zwierzętom powstałych właśnie we wrocławskim ZOO z udziałem Państwa Gucwińskich – ówczesnych opiekunów tego miejsca? Wrocławskie ZOO stanowi jednocześnie piąty najchętniej odwiedzany tego rodzaju obiekt w Europie. Brzmi zachęcająco?

Afrykarium we wrocławskim ZOO
Włocławskie Afrykarium nigdy nie świeci pustkami. A czy Ty byłeś już tam ze swoim dzieckiem?

Ceny biletów pozornie wydają się wysokie, ponieważ opcja normalna wynosi 50 zł, a ulgowa 40 zł. Jednak w momencie zapoznania się z listą atrakcji, chętnie zabierzesz tam całą rodzinę. Pokazowe karmienie zwierząt, 12 tematycznych pawilonów, przejażdżki na kucach, a przede wszystkim ponad tysiąc gatunków zwierząt to tylko niektóre atrakcje, które z łatwością pozwolą zagospodarować cały dzień. Jako urodzeni nauczyciele naszych dzieciaków z pewnością znajdę sposobność na przemycenie wiadomości o ekologii oraz istocie dbania o środowisko i otaczający świat.

Powiedzieć, że piękne to, co można zobaczyć we wrocławskim Afrykarium to jakby niewiele powiedzieć. Nie byłeś? Pojedź

Tego rodzaju miejsca to ponadczasowa atrakcja dla całych rodzin. Odwiedza się je tłumnie od wielu lat. Byliśmy kilka razy i zawsze chętnie tam wracamy. Sam też na pewno byłeś w kilku z nich. Wraz z kolejnymi sezonami najlepsze ogrody zoologiczne poszerzają swoją ofertę. Dziś to nie tylko miejsce umożliwiające oglądanie zwierząt, ale także liczne strefy edukacyjne i gastronomiczne, place zabaw oraz wiele innych udogodnień dla odwiedzających w każdym wieku.

Gdańsk – miasto i spacer nad morzem

Oj, lubimy Gdańsk. Bardzo. To naprawdę dobre miejsce na atrakcyjny weekend z dzieckiem. Wiesz, co stanowi jedną z największych zalet czasu spędzonego nad Bałtykiem w tym czasie? To, że większość turystów znajduje się wówczas w górach albo we własnych domach. Każdy, kto choć raz trafił nad polskie morze w okresie poza sezonem, z łatwością wypunktuje jego atuty. Warto wiedzieć, że po takim wyjeździe z dzieckiem każdy członek rodziny podreperuje swoje zdrowie i będzie naprawdę wypoczęty dzięki specyficznemu nadmorskiemu klimatowi.

Spacerek wzdłuż linii brzegowej polskiego morza? Dlaczego nie. Chodzimy i głęboko oddychamy. Wdychamy zdrowie

SS Sołdek jak stał tak stoi

Gdańsk to zdecydowanie całoroczny kurort. Jednak ceny noclegów o tej porze roku są niższe, aniżeli w tak zwanym sezonie. Mimo, że nie jest to okres na wielogodzinne plażowanie czy kąpiele, nie należy obawiać się braku atrakcji. Ich bogactwo pozwoli sprostać oczekiwaniom Twojego dziecka. Miasto oferuje interesujące obiekty, takie jak Europejskie Centrum Solidarności, Narodowe Muzeum Morskie czy Muzeum Bursztynu. Zbieranie muszelek, spacery po plaży czy rejs po morzu to z kolei bardziej ekonomiczne opcje, na które zawsze warto znaleźć chwilę czasu.

Zwiedzając z dzieckiem Gdańsk nie zapomnij o wizycie w tym miejscu. W zacumowanym od lat w tym samym miejscu Sołdku wiele zobaczysz. Pamiętaj – o tej porze roku ubierz się bardzo ciepło – pod pokładem Sołdka jest bardzo zimno!

Galeria Starych Zabawek

Odwiedźcie wspólnie także Galerię Starych Zabawek zlokalizowaną przy ul. Piwnej 19 w centrum miasta. Koszt biletu dla dorosłego oraz dziecka wynosi analogicznie 8 i 6 złotych, co nie jest wygórowaną ceną za tak sentymentalną podróż do przeszłości. Kolekcja eksponatów uwzględnia przedmioty z lat 1920-1989. Zapewne doskonale wiesz, jakie zabawki preferują Twoje dzieci. Opowiedz im, co zajmowało największą część Twojego dnia podczas beztroskiego dzieciństwa. Historie o blaszanych samochodzikach czy trociniakach z pewnością zainteresują wszystkich Twoje dziecko, wszystkich członków rodziny o ile Twoja wycieczka przebiega w tzw. poszerzonym gronie, a zabawka anegdota może wywołać u nich salwy śmiechu.

Muzeum starych zabawek w Gdańsku to bardzo dobry dobry punkt na mapie dziecięcych atrakcji Gdańska

Warszawa: Centrum Nauki Kopernik – przyjemne z pożytecznym

Nie każdy podczas marcowego wyjazdu z dzieckiem ma ochotę na spędzanie czasu na powietrzu. Często nie pozwala na to panująca aura lub wiek Twojego dziecka. W tej sytuacji polecam miejsce będące spójnym i bardzo sensownym połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Mam na myśli jedno z najlepszych obiektów edukacyjnych nie tylko dla dzieci, czyli Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Kilkulatek ze swej natury chce poznawać świat i doświadczać nowych bodźców. Na pewno widzisz to u swojego dziecka. Istotą efektywnej edukacji jest wybranie takiego środka, z pomocą którego nauka będzie przebiegała w atrakcyjny dla niego sposób. Centrum Nauki Kopernik zna wiele takich metod. Stałe wystawy, prezentacje filmów czy warsztaty familijne sprawią, że jeden dzień to zdecydowanie za mało na wizytę w tym miejscu. Co ciekawe, Centrum oferuje atrakcje dla dzieci w każdym wieku, począwszy od 3-latków! Ze szczegółową ofertą zapoznaj się tuż przed wyjazdem, ponieważ ulega ona częstym zmianom.

Czekając na naszą godzinę wejścia do CNK w Warszawie czas spędzamy nad Wisłą. Dobrze, że dopisała pogoda

Ceny biletów ulgowych na wystawy to 21 zł, a normalnych 31 zł. W dni świąteczne i weekendy wzrastają o maksymalnie 2 zł. Aby uniknąć oczekiwania na wejście do Centrum bilety kup najlepiej online i nie martw się brakiem wolnych miejsc.

Nietypowe atrakcje dla dzieci w większych miastach

Jeśli wsłuchasz się w potrzeby swojego dziecka, poznasz jego gust i oczekiwania względem wspólnie planowanej wyprawy, to na pewno wybierzesz odpowiednie miejsce na weekendowy wyjazd. Możesz wówczas zaproponować mu coś, co będzie ciekawe również dla Ciebie. Nic tak nie łączy i spaja bliskich sobie osób, jak wspólna pasja.

Tunele aerodynamiczne

W każdym z większych polskich miast znajduje się mnóstwo nietypowych atrakcji. Jeśli jesteś tatą – miłośnikiem lotnictwa, jako i ja jestem? Zaszczep u swojego podopiecznego to hobby wizytą w tunelu aerodynamicznym, imitującym swobodne spadanie. Tego ekscytującego przeżycia można doświadczyć zarówno w Warszawie, jak i w okolicach Łodzi, Poznania czy Wrocławia, a jego koszt wynosi nieco ponad 200 zł za jeden lot.

Escape room

Choć ostatnio mówiło się o tych miejscach ze sporą dozą ostrożności i uzasadnionej rezerwy w dalszym ciągu funkcjonują tzw. escape roomy. Wczuj się wraz z rodziną w role uciekinierów, poszukiwaczy przygód lub szalonych naukowców, rozwiązując przy tym logiczne zagadki. Zabierz całą rodzinę i zabawcie się wspólnie za około 100 zł. Koniecznie sprawdź wcześniej czy pokój zagadek, do którego wybieracie się spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa.

Trampoliny!

Jeśli szczerze kochasz sport i aktywny tryb życia, a Twoje dziecko niekoniecznie, spróbuj przygody z trampolinami. W tym celu odwiedź park trampolin. Nawet zaledwie godzinna wizyta, za którą należy zapłacić od 20 do 30 zł, potrafi dać niezły wycisk! Możliwość harcowania, skoków, rzutów i salt z pewnością rozbudzi w Twoim podopiecznym wewnętrznego sportsmena. Co najważniejsze, każda z powyższych atrakcji należy do grupy tzw. całorocznych, a zatem można z niej korzystać bez względu na porę roku.

A może najbliższa okolica?

Oczywiście możemy prześcigać się w poszukiwaniu pomysłów, opcji i rozwiązań na najbardziej atrakcyjny weekend z dzieckiem, a prawda jest taka, że często najprostsze rozwiązania są najlepsze. Rozejrzyj się. Być może w Twojej najbliższej okolicy znajdują się miejsca warte odwiedzenia, oddalone zaledwie o kilkadziesiąt kilometrów. Gwarantuję, że bez względu na to, gdzie mieszkasz, godzinna podróż samochodem pozwoli Ci dotrzeć do interesującego muzeum lub pałacyku, malowniczego lasu czy jeziora, a także innych lokalizacji, w których spędzisz ze swoim dzieckiem niezapomniane chwile. Najważniejszy w tym wszystkim jest przecież czas, który spędzacie razem.

Proszę poczekaj...
Podobne wpisy