5 najlepszych miejsc na zimowy wyjazd z dzieckiem

Pozytywne relacje ojca z dzieckiem buduje się mozolnie przez długi czas, na niezliczonych płaszczyznach. Natłok obowiązków nie zawsze pozwala nam poświęcić swoim podopiecznym tyle czasu, ile byśmy chcieli. Na co dzień często musi wystarczyć krótka rozmowa, uścisk lub chwila zabawy. Sytuacja ulega diametralnej zmianie podczas urlopu czy zimowego weekendu. Zimowy wyjazd z dzieckiem to wydarzenie, na które wszyscy domownicy czekają przez niemalże cały rok.

Dokąd się wybrać, aby skutecznie zacieśnić więzi rodzinne, wspaniale się przy tym bawiąc?

Wyjazd na narty z dzieckiem – projekt TatrySki

Najpopularniejszym pomysłem na zimowy wyjazd z dzieckiem jest wycieczka w góry. Na terenie Polski funkcjonuje wiele ośrodków narciarskich, które są przystosowane dla dzieci. Każda rodzina preferująca aktywny wypoczynek doceni możliwość jazdy na nartach lub desce snowboardowej w satysfakcjonujących warunkach.

Warto skierować swoją uwagę na projekt TatrySki. Dzięki jednemu karnetowi można oddać się śnieżnym uciechom w czternastu stacjach narciarskich, które w większości są zlokalizowane w okolicach Białki Tatrzańskiej. Karta upoważnia do korzystania z wyciągów w Białce Tatrzańskiej (Bania, Kaniówka, Kotelnica Białczańska), Kluszkowcach (Czorsztyn-Ski), Czarnej Górze (Grapa-Litwinka, Koziniec), Jurgowie (Jurgów-Ski), Szczawnicy (PKL Palenica), Zakopanem (Polana Szymoszkowska, Harenda-Wyciągi), Zawoi (PKS Mosorny Groń), Suchych (SkiSuche), Witowie (Witów Ski), a także w słowackiej Bachledovej Dolinie (Bachledka Ski and Sun). Jednodniowa możliwość korzystania z tych wszystkich obiektów to koszt 105 zł dla dorosłego, 95 zł dla nastolatka od 10. do 15. roku życia i 90 zł dla dzieci do lat 10. W przypadku dłuższych wypadów cena maleje, a dzięki dodatkowym atrakcyjnym pakietom każdy może znaleźć coś w sam raz dla siebie.

Wyciągiem na narciarski stok to klasyka weekendowych zimowych wyjazdów z dzieckiem

Dlaczego akurat narty? Rodzice stanowią dla każdego dziecka autorytet. Chęć ich naśladowania jest tym większa, im bardziej zacieśnione więzi i czas poświęcony na zdobycie nowych umiejętności. Syn lub córka z radością przystąpią do nauki narciarstwa u Twego boku. To umiejętność, której podobnie jak jazdy na rowerze, długo się nie zapomina. Gdy po pewnym czasie wrócicie wspólnie na trasę, odżyją wspomnienia o pierwszych krokach stawianych na stoku. Dziecko z pewnością będzie Ci wdzięczne, że to właśnie tata pomógł mu je wykonać.

Zakopane – centrum zimowej rozrywki

Uważam, że Zakopane to miasto, które zdecydowanie warto odwiedzić zimą. Należy jednak pamiętać, aby nie ograniczać się do spaceru po zatłoczonych Krupówkach. Okolica oferuje rodzinom z dziećmi wiele innych, ciekawych aktywności.

Oryginalną formą spędzania wolnego czasu są wycieczki skuterami śnieżnymi. Mimo towarzyszącego dreszczyku emocji, są całkowicie bezpieczne. W centrum miasta możesz skorzystać z usług firm Snow Safari, Snowdoo Adventure oraz COT. Każda z nich ma swoją siedzibę w okolicach Gubałówki i z pewnością pomoże zorganizować dzień tak, aby każdy członek Twojej rodziny był w pełni zadowolony.

Zimowy wyjazd z dzieckiem do Zakopanego
Przemykają z dużą prędkością. Żadna śniegowa zaspa nie jest im groźna. Kochamy skutery!

Alternatywną opcją jest także wizyta w jednym z wielu interesujących obiektów, takich jak Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego lub jego filii, czyli Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Oba miejsca z pewnością przybliżą regionalną kulturę i tradycję, które są zdecydowanie czymś więcej, aniżeli stereotypowym oscypkiem czy wspomnianymi wcześniej Krupówkami.

Najmłodsze dzieci z pewnością zainteresuje również wizyta w domku do góry nogami. Nie wymaga dużych nakładów finansowych, a okaże się atrakcyjna dla całej rodziny.

Na zimowy wyjazd z dzieckiem – Kopalnia Soli “Wieliczka”

Kopalnia Soli w Wieliczce na zimowy wyjazd z dzieckiem? Dlaczego nie
Mroczno i chłodno. Ale bardzo interesująco. Kto nie był – niech czym prędzej tam się wybierze.

Kopalnię SoliWieliczka” odwiedza rocznie ponad milion turystów z całego świata, więc jeśli nigdy tam nie byliście, musicie to zmienić! Podziemne miasto, historia sięgająca kilkuset lat, a także dorobek wielu pokoleń z pewnością zrobi wrażenie, szczególnie na najmłodszych. Obiekt wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

W okresie zimowym bilet normalny kosztuje 64 zł, a ulgowy 46 zł. Wizyta czteroosobowej rodziny to koszt 174 zł.

To idealne miejsce na wycieczkę z podopiecznymi. Wykwalifikowani przewodnicy wiedzą, jak zainteresować uczestników wycieczki tajemnicami, które skrywają solne komory. Poza zwiedzaniem pod ziemią można również spędzić tam noc czy zjeść w restauracji.

Za pan brat z przyrodą. Zimowy spływ kajakowy na Mazurach

Tłok w Zakopanem przyprawia Cię o zdenerwowanie, a polskie morze nieco już się znudziło? Wsiądź w samochód i pojedź z rodziną na Mazury! To wciąż najmniej zagospodarowany teren w Polsce, gdzie w krajobrazie dominują jeziora, lasy oraz nieskalana przyroda. Jeśli na co dzień mieszkacie w dużym mieście, takie ukojenie może okazać się bardzo atrakcyjne.

Zimowy spływ kajakowy to propozycja dla rodziców z  nieco starszymi dziećmi. Wówczas Twoja rola nie ogranicza się wyłącznie do uczestniczenia w tej zabawie. Musisz również zadbać o bezpieczeństwo podopiecznego i jego komfort psychiczny. Nic tak nie testuje siły więzi, jak ekstremalne warunki. Dla Ciebie syn lub córka to prawdziwe oczka w głowie, ale oni potrzebują dodatkowego potwierdzenia, że mogą liczyć na tatę w każdej sytuacji. Gwarantuję, że poskutkuje to wzrostem zaufania na co dzień.

Spływ kajakowy to niezły pomysł na zimowy wyjazd z dzieckiem
Spływ kajakowy w zimie. Pierwsza myśl: niedorzeczne! Po chwili zastanowienia się – dlaczego nie?

Jeśli spływ kajakowy w sezonie letnim stanowi wyzwanie dla dwuosobowej załogi: tata i syn, o ileż bardziej wymagający będzie spływ kajakowy w zimowych warunkach. Taki wyjazd wymaga konkretnego fizycznego przygotowania. Najlepiej kilkumiesięcznego. Zadbajcie wspólnie o dobrą kondycję oraz tężyznę fizyczną, odwiedzając wcześniej basen lub centrum fitness. Kompletowanie ekwipunku, takiego jak kapoki oraz nieprzemakalne torby na plecaki, szukanie odpowiednich wypożyczalni czy tras, a także planowanie całej wycieczki również pomoże zacieśnić Wasze więzi. A atmosfera oczekiwania na dzień wyprawy wprowadzi dodatkowy dreszczyk emocji.

Dwudniowa wycieczka zagraniczna

Podróżowanie z dzieckiem zimą wcale nie jest trudne. Choć wciąż często można natrafić na takie poglądy wśród rodziców, warto również uświadomić sobie, jak bardzo w ostatnich latach cały świat zbliżył się do zasięgu naszych rąk.

Linie lotnicze oferują atrakcyjne promocje dla najmłodszych, a nowoczesne pociągi umożliwiają podróże już z kilkumiesięcznymi dziećmi. W związku z tym zimowy wyjazd z dzieckiem wcale nie musi ograniczać się do granic Polski. Poznawanie kultury innego narodu, obyczajów i tradycji lokalnej społeczności, a także testowanie lokalnych potraw może często nauczyć podopiecznego więcej, aniżeli czysto teoretyczna wiedza. Nawet jeżeli ma dotyczyć wyłącznie państw będących sąsiadami naszego kraju. Praga i Berlin to przykłady europejskich stolic, w których można spędzić bardzo przyjemny weekend, a sama podróż nie zajmie zbyt wielu godzin.

Zimowy wyjazd z dzieckiem do Pragi
Praga zawsze wygląda pięknie. W zimie – zimowo i kolorowo.

Chcesz zaangażować swoje dziecko tak, aby czekało na wyjazd z niecierpliwością? Oddeleguj mu jakieś zadania! W zależności od wieku mogą być mniej lub bardziej wymagające. Niemniej jednak szansa znalezienia atrakcji, które go interesują, pozwoli poczuć się równorzędnym organizatorem wyprawy.

Cała Polska oferuje niemal nieograniczone spektrum wyjazdów zimowych z dzieckiem. Które miejsca na ferie są najlepsze? Zdecydowanie te gwarantujące wspaniałe przeżycia każdemu członkowi rodziny. Poza swoimi preferencjami warto również wsłuchać się w potrzeby dziecka, aby ono samo mogło niecierpliwie odliczać dni do wspólnej wyprawy.

Jeśli znajdziesz inne ciekawe możliwości wyjazdu, napisz proszę w komentarzu. Pokaż swoje TOP 5 weekendowych zimowych wyjazdów z dzieckiem. Oczywiście, jeśli chcesz.

Proszę poczekaj...
Podobne wpisy